Vědecké i analytické instituce se stále více zabývají tématem digitalizace živočišné výroby a přináší studie o pozitivním dopadu zavedení těchto technologií do praxe zemědělských podniků.
Pojem „Smart Livestock Farming“ zastřešuje různé technologie, které napomáhají sběru nebo analýze dat o chovu a přináší tak zemědělským podnikům podklady pro efektivnější a racionální rozhodování při vedení farmy. Technologie mají schopnost analyzovat a vyhodnotit různé aspekty života zvířete, např. jak se do užitkovosti promítne linie zvířete, prodělaná choroba nebo podané léčivo. Díky práci s daty dokáží moderní technologie převést do přehledných grafů užitkovosti zvířat v průběhu času, predikovat inflexní bod růstu, vrchol laktace, upozornit na opakované potíže při reprodukci a mnoho dalšího. Chovateli jsou tak automaticky u každého zvířete předloženy informace, na základě kterých je možné činit správná a kvalifikovaná rozhodnutí. Ani nejpečlivější chovatelé, kteří však stále vedou své záznamy v papírových zápisnících nebo excelových tabulkách, nemohou využít potenciálu, který jim jejich data mohou přinést.
Při chovu skotu se chytré technologie, ať již v podobě hardware pro sběr dat nebo software pro jejich analýzu, používají běžně. V rámci chovu ovcí a koz je používání technologií na počátku. Přestože je možnost rozhodování na základě algoritmem spočítaných předpovědí na dosah ruky i v chovu ovcí a koz, je nutné udělat první krok, a to začít vést evidenci o zvířatech v digitální podobě.
A je to jednodušší, než se může na první pohled zdát. Údaje, které byste si ve stáji zapsali na papír si zapíšete přímo do telefonu ke konkrétnímu zvířeti a odpadá tak mezikrok dalšího přepisování např. do excelové tabulky. Ani pro hromadné nahrávání dat není nutné mít ve stáji nákladné hardware a vše je možné uložit na několik kliknutí v počítači. V kanceláři poté u počítače svá data opět naleznete nebo je můžete na dálku sdílet se svými zaměstnanci, kolegy nebo veterinárním lékařem. V neposlední řadě je nutné zmínit čas, který elektronická evidence ušetří. Protože práci, kterou stráví chovatel administrativou nedělá zdarma, stojí ho stres, chybovost a především čas, který je efektivnější trávit ve stáji nebo odpočinkem.
V rámci chovů je pohledem technologií zvíře ekonomickou jednotkou, jež spotřebovává a současně generuje finanční prostředky. Při zvyšujících se vstupních nákladech je nevyhnutelné hledat způsoby a místa, kde je možné tyto náklady omezit. Právě analýza dat objektivně odhalí např. strukturu chovu, ekonomicky prodělečné kusy, napoví, zda zvíře léčit a případně na jaká antibiotika je pravděpodobně již vytvořena rezistence a mnoho dalšího. Díky těmto informacím dokáže chovatel snížit neefektivně vynaložené finanční prostředky a zvýšit tak hospodářskou prosperitu.
Digitální technologie a živočišná výroba nejsou protiklady. Naopak je výhodné využít možnosti, které „Smart Livestock Farming“ nabízí, ulehčit si administrativní práci a získat přidanou hodnotu analyzovaných dat. Vedení evidence v digitální podobě nepředstavuje ani zvýšenou náročnost administrativní práce, naopak se jedná o nástroj, který tyto úkony zjednodušuje a zrychluje. Je nutné předpokládat, že byrokratických nároků na chovy bude jen přibývat a v rámci interní evidence bude povinné sledovat stále více záznamů. Nástroje na vedení evidence v digitální podobě jsou tak nezbytným pomocníkem, který ušetří čas, finanční prostředky a napoví, jak pozvednout hospodářské výsledky chovu.
Ve Festadě vám rádi pomůžeme s digitalizací nejen chovu ovcí a koz, ale také skotu. Zavolejte nám pro více informací.